A múltja
A vitamin szó eredete egy szóösszetétel, ami a vita, azaz élet és az amin azaz fehérje szavakra épül. Tehát a vitamin egy fehérje, amit a szervezetünknek kellene előállítania, amik növényi sejtekben szintetizálódnak, alapanyagaik a táplálékból a bélben szívódnak fel, majd a vérárammal jutnak el testünk sejtjeihez, ahol számos kémiai anyagcsere folyamatban vesznek részt. Az emberi szervezet csak nagyon csekély mennyiségű vitamint tud termelni, ezért rendkívül fontos, hogy a hiányzó vitamin mennyiséget külső forrásból pótoljuk.
Mint minden vitaminnak, így a C- vitaminnak is van hiánybetegsége, amit úgy hívnak, hogy skorbut. Ez a betegség fáradékonysággal, letargiával, ínyvérzéssel és fogvesztéssel jár, amit elsőnek a középkori hajósok tapasztaltak meg. Végül a 17. századra rájöttek, hogy számos déli gyümölcs (citrom, narancs) és a savanyú káposzta fogyasztásával csökkenthetőek a tünetek. Ezek tényleges alkalmazása csak az 1800-as évek végére teljesedett ki. Szent-Györgyi Albert, magyar, Nobel-díjas orvos nevéhez kötődik a felfedezése és annak tényleges megismertetése a világgal.
Mennyi az annyi?
Az orvosok és a gyógyszeripar nem értenek egyet abban, hogy mennyi C -vitaminra van szüksége egy felnőtt embernek. Önmagában egy átlagos felnőtt szervezete 20mg/kg C-vitamint, azaz pl. egy 80 kilós ember 1600 mg C-vitamint tartalmaz, de ez állandóan csökken és ha nem pótoljuk akkor hiánybetegséghez vezet. Éppen ezért, néhány orvos szerint napi 60-80 mg elegendő belőle, míg Szent-Györgyi szerint naponta 1000-2000 mg az ajánlott, de a kétszeres Nobel-díjas Pauling szerint pedig napi 7000-8000 milligramm az optimális mennyiség.
Érdemes figyelni a saját testünket, hogy mekkora mennyiségnél van az a pont, ameddig a szervezetünk tolerálja a bevitt C- vitamint és mikor jelzi azt, hogy elegendő. Ez akkor következik be, hogyha lágyabb, puhább széklet jelentkezik, ezzel is mutatva, hogy érdemes csökkenteni a mennyiséget. De jó hír, hogy nem igaz, hogy a C- vitamin vesekövet okoz (ha elég folyadékot fogyasztunk mellé), illetve a vérrög képződésre sincs semmilyen hatással.
Ellenben azt sikerült alátámasztani, hogy a rák ellen jótékony hatással rendelkezik.
Már csak azt kell megtudnunk, hogy melyek azok a természetes C- vitaminforrások, amik fogyasztásával megelőzhető a problémák kialakulása. A legtöbb C- vitamint tartalmazó növények közé tartozik a homoktövis, csipkebogyó, zöld paprika, áfonya, goji bogyó és az acerola. Ezek fogyasztása nagyban hozzájárul a napi szükséglet fedezéséhez, de nagyon fontos, hogy csakis nyersen fogyasszuk őket, mivel 60 fok felett lebomlanak a vitaminok, így minden igyekezetünk kárba vész.