Nem eszünk eleget
Nem azzal fogunk súlycsökkenést elérni, ha éheztetjük magunkat, hanem ha egy nap folyamán többször kis adagokat eszünk, és ügyelünk a megfelelő kalóriabevitelre. Az interneten bármelyik ingyenes kalóriakalkulátorral kiszámíthatjuk, mennyi kalóriára van szükségünk, abban pedig szintén ingyenes táblázatok segítenek, hogy az egyes ételekben és italokban hány kalória van. Érdemes étkezési naplót vezetni, amelyből a nap végén gyors összegzéssel kiderül, hogy aznap több, kevesebb vagy pont megfelelő kalóriát vittünk-e be a szervezetünkbe.
Extra tipp: érdemes arra törekedni, hogy napi kalóriaszükségletünk 30 százaléka jó zsírokból, 30 százaléka sovány fehérjéből, 40 százaléka pedig komplex szénhidrátokból tevődjön össze.
Nem fogyasztunk zsírt (jó zsírokat sem)
Testünknek szüksége van zsírra, de persze nem mindegy, hogy milyeneket fogyasztunk. A jó zsírok biztosítják a nélkülözhetetlen zsírsavakat, amelyeket a szervezet nem tud előállítani, és lehetővé teszik a zsírban oldódó vitaminok felszívódását is. Továbbá a telítetlen zsírok közvetve segítik a fehérjék izomépítő munkáját.
Nem fogyasztunk szénhidrátokat
A szénhidrátok elhagyása nagy hiba. Ehelyett csökkentsük a bevitelt, illetve fogyasszuk reggel és délelőtt a napi szénhidrátadagunk nagy részét.
Extra tipp: a fehér élelmiszereket - például a kenyeret, a tésztát és a rizst - egészségünk és fittségünk érdekében cseréljük teljes kiőrlésűre!
Későn eszünk - és sokat
Nem véletlen a régi mondás: reggelizzünk mint egy király, ebédeljünk mint egy polgár, és vacsorázzunk mint egy koldus. Mert ha késő este tömjük tele a hasunkat minden földi jóval, akkor azokat a falatokat már nem tudjuk ledolgozni. Kalóriabevitelünk nagy részét igyekezzünk 15 óra előttre időzíteni - így a nap folyamán több energiánk lesz, és bőven lehet időnk, alkalmunk lemozogni a bevitt kalóriákat.
Glutén-, laktóz- vagy mindenmentesség divatból? Inkább ne!
Manapság divat lett a "mentes" élelmiszerek fogyasztása, de a szakemberek ezeket csak akkor javasolják, ha valakinek tényleg jó oka van a laktóz- vagy gluténmentes étkezésre. Ne cseréljük hát le sonkás-sajtos szendvicsünket egy öntettől tocsogó salátára, mert egyrészt kisebb eséllyel fogjuk tudni hosszú távon is tartani magunkat ehhez, másrészt pedig kiegyensúlyozott étkezéssel járulunk hozzá leginkább egészségünk hosszú távú megőrzéséhez.
Forrás: hazipatika.com