A laktózmentes tejben (és tejkészítményekben) a laktózt laktáz enzimmel kettéhasítják alkotóegységeire, glükózra (szőlőcukorra) és galaktózra. Utóbbiak egyszerű cukrok. Laktózmentesnek akkor nevezhetünk egy tejterméket, ha 0,1 g/100 g-nál kevesebb laktózt tartalmaz. Ez az enzimatikus hasítás egészséges emberekben végbe tud menni, ám ha valaki laktózérzékeny, akkor ebből az enzimből nála vagy jóval kevesebb termelődik, vagy gyakorlatilag hiányzik. Az emésztőrendszerben ragadt laktóz így kellemetlen tüneteket okoz (puffadás, hasmenés stb.)
Tehát alapból a laktózmentes tej kb. ugyanannyi cukrot tartalmaz, mint a vele azonos mennyiségű nem laktózmentes tej. Csak már nem kell a szervezetnek a laktózt is lebontania glükózra és galaktózra. A glükóz úgy jó, ahogy van, a galaktózt még át kell alakítani glükózzá, mivel a glükóz az elsődleges energiaforrás a szervezetünkben.
Ebből logikusan az következik, hogy habár a különbség nem lehet óriási, a vércukorszintet a laktózmentes hamarabb és magasabbra megemeli, mint a rendes tej, mivel a laktóz lebontásához idő kell az emésztőrendszerünkben, csak utána tudjuk felvenni a tej cukortartalmát, és ez is egyenletesebben fog felszívódni.
Ebben a vizsgálatban például egészséges emberekben a zsír-és laktózmentes tej hamarabb és magasabbra emelte a vércukorszintet, mint a laktóztartalmú zsírmentes tej. Pedig ebben az esetben a laktózmentes tejnek még alacsonyabb is volt az összes cukortartalma. A klasszikus tej glikémiás indexe alacsony, tehát nem okoz drasztikus vércukorszint ingadozásokat. A sima tej és a laktózmentes tej vércukorszintre és inzulinválaszra gyakorolt hatása között nem lehet óriási különbség, tehát pánikra nincs ok. Ez inkább érdekesség, illetve pl. laktózérzékeny cukorbetegek, laktózérzékeny fogyókúrázók számára, akik viszonylag sok laktózmentes tejterméket fogyasztanak, hasznos információ lehet. A laktózmentes tejtermékek cukoranyagcserére gyakorolt hatását mindenesetre érdekes lenne tovább vizsgálni.
További érdekesség, hogy bár nagy vércukorszint emelkedést nem okoz, a sima tej magas inzulinkibocsátást eredményez (ez nem függ a tej zsírtartalmától). A laktózmentes tej pedig, egyszerű cukor tartalma miatt, a sima tejnél nagyobb inzulinkibocsátással jár. A magas inzulinelválasztás oka vélhetően a tejben lévő fehérjék típusa, ugyanis bizonyos peptidek és aminosavak is inzulinválaszt váltanak ki. Cukorbetegeknek például érdemes erről konzultálniuk a dietetikusukkal.
Amit ne feledjünk, hogy a laktózmentes tej nem cukormentes. A cukortartalma ugyanannyi, mint laktóztartalmú megfelelőjének.
A Creative Commons Liszensszel ellátott cikket a Napi Táptudás blogján találtuk.