Meddőségről akkor beszélhetünk, ha egy párnál egy éven át tartó rendszeres próbálkozás ellenére sem jön létre terhesség. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint a világon minden tizedik nő érintett, fontos azonban leszögezni, hogy férfiaknál ugyancsak hasonló arányban jelentkeznek termékenységi problémák, valamint számos esetben a párok mindkét tagjánál fennállnak olyan tényezők, amelyek meggátolják a fogantatást.
A gyorséttermi koszt veszélye
A Human Reproduction című szaklapban megjelent ausztrál tanulmányhoz mintegy 5600 reproduktív korú, 18 és 43 év közötti nő adatait vették fel. Az Ausztráliában, Új-Zélandon, az Egyesült Királyságban és Írországban élő résztvevők mindegyike első terhessége korai szakaszában járt a vizsgálat idején. Kérdőíves felméréssel védőnőik gyűjtöttek adatokat arról, hogy a kismamák milyen étrendet követtek a teherbeesést megelőző hónapban, illetve hogy összesen mennyi ideig kellett próbálkozniuk, mire megtermékenyültek.
A kutatásban szerepet vállaló nők tehát mindnyájan állapotosak voltak, tekintettel azonban arra, hogy egy részüknél egy évnél hosszabb időt igényelt a baba megfoganása, technikailag elmondható, hogy a teljes populáció 8 százalékánál meddőségi gondok is jelentkeztek. Ez egy igen fontos mutató, amint ugyanis étkezési szokásaik alapján további csoportokba osztották a résztvevőket, máris kiderült néhány fontos összefüggés. Azok körében például, akik a legkevesebb gyümölcsöt fogyasztották, az összesített 8 helyett a 12 százalékot is elérte a meddőségi kockázat aránya, míg azoknál, akik hetente legalább négyszer ettek gyorséttermi ételeket, 16 százalékos előfordulást mértek.
Különbségeket találtak azoknál a nőknél is, akik kevesebb mint egy év alatt estek teherbe. Esetükben a napi legalább háromszori gyümölcsfogyasztás átlagosan fél hónappal gyorsította fel a sikeres megtermékenyülést, míg a hamburgerek, pizzák és egyéb gyorsételek heti minimum négy alkalommal történő fogyasztása egy teljes hónappal kitolta a várandósság létrejöttét. Érdekesség, hogy az adatok szerint olyan egészségesnek tartott élelmiszerek fogyasztása, mint a zöld leveles zöldségeké és a halhúsoké egyáltalán nem volt kihatással a vizsgált folyamatokra.
Nem tudják, mi okozza pontosan
Habár a tanulmány nem tért ki az összefüggések mögött meghúzódó pontos okokra, korábbi kutatások alapján sejteni lehet, hogy a nők véráramába kerülő zsírsavak befolyással lehetnek a peték minőségére. Ezen felül az anyagcsere általánosságban is ismert faktor a termékenység alakulásában, márpedig a zsiradékokban, cukorban és sóban gazdag gyorséttermi fogások megváltoztathatják egy ember anyagcseréjét.
A kutatók a vizsgálat során figyelembe vették a résztvevők korát, dohányzási és alkoholfogyasztási szokásait, valamint testtömegindexét is, biztossá téve, hogy a begyűjtött adatok valóban az étrend hatásaira reflektálnak, nem pedig más életmódbeli tényezőkére.
Forrás: hazipatika.com