Szorongás a várandósság alatt – miért veszélyes?

  • trendek
  • 2018.02.24
    06:00
  • Red Lemon Media
Elkészül-e időben a babaszoba, mit ehetek, ami jó a babának, egészséges lesz-e a kicsi, milyen lesz a szülés? Megannyi hasonló kérdésen gyötrődnek a kismamák, ami sok idegeskedést okoz. Ezek a stresszhatások szinte elkerülhetetlenek, viszont komoly következményekkel járhatnak: kihathatnak a kicsi fejlődésére is. Így baba és mama egészsége érdekében fontos, hogy a várandósságot jellemző nehézségeken is igyekezzünk nyugalommal túljutni, minden esetben mérlegeljük, valóban megéri-e a probléma az aggódást.

A várandósság kétségkívül a legtöbb nő életében az egyik legszebb időszak, de egyben a legstresszesebb is. Különösen első terhesség esetében, hiszen ilyenkor a kezdő kismama minden teendőt, és a babavárással járó tünetet szorongással kezel. A megválaszolatlan kérdések feletti pánikkal vagy a túlzott megfelelni akarással azonban nem csak saját közérzetünket, hanem a születendő kisbabát is veszélyeztetjük.

Ha a kismama gyakran ideges, magasabb lesz a vérnyomása, melynek következtében előfordulhat, hogy a baba nem jut elég oxigénhez és táplálékhoz, fejlődése pedig lelassul. Az ismétlődő stresszes ingerek az anyukát hajlamossá teszik a görcsökre, de nagyon ritkán akár a szülés korai megindulásáért is felelősek lehetnek. A koraszülött vagy nyugtalan terhességet megélt babáknál gyakran előfordulnak immunrendszeri problémák, a kicsi szervezetében nem alakul ki megfelelően a védelem, így fokozottan érik őt a fertőzések, nagyobb eséllyel és gyakrabban betegszik meg.

A gyenge immunrendszer mellett felléphetnek fejlődési - és magatartászavarok is. Könnyen előfordulhat, hogy az oxigén- és táplálékhiány miatt a csecsemő testi fejlődése és mozgása elmarad kortársaitól. Ráadásul a kiegyensúlyozott méhen belüli időszakot kapó babáknál jellemzően nyűgösebbek, sírósabbak és nehezebben alszanak el.

A legtöbb izgalmat a szülői szerepre való alkalmasságunk mellett általában a magzat egészsége feletti aggódásunk jelenti. Megnyugtató lehet, ha utóbbiról a kötelező ultrahangvizsgálatokat kiegészítő genetikai szűrővizsgálat segítségével is megbizonyosodunk. A kockázatmentes, anyai vérvétellel végzett PrenaTest-tel néhány nap alatt kiszűrhetők a leggyakoribb genetikai rendellenességek, úgy mint például a Down-szindróma. Sokat segíthet az örömteli várandósság megélésében, ha ezzel a genetikai vizsgálattal már a terhesség korai szakaszában tájékozódunk a baba egészségi állapotáról, és már ezzel a megnyugvással igyekszünk minél többet pihenni és relaxálni.